هومیوپاتی برای ریزش مو

هومیوپاتی برای ریزش مو

ریزش مو یکی از مشکلاتی است، که در سال های اخیر بیشتر افراد با معضل ریزش مو مواجه شده اند. معمولا ریزش موها در نواحی مختلف سر انسان اتفاق می افتد و بسته به شرایط، جنس، نوع آن کم یا زیاد هستند. ریزش موها تاثیر زیادی بر روی زیبایی افراد دارد، که همین امر باعث می شود که جنبه ی روانی داشته باشد. ریزش موها بدون درد و التهاب اتفاق می افتد.

ریزش موها نوعی بیماری پوستی بسیار رایج است، که اغلب بزرگسالان با آن درگیر می شوند. اما در برخی موارد امکان دارد کودکان و افراد کم سن و سال هم با این مشکل روبرو شوند.

برای درمان ریزش مو روش های مختلفی پیشنهاد می شود، یکی از روش های کنترل ریزش موها روش هومیوپاتی برای ریزش مو است. انسان ها در حدود 100000 تار مو در سر خود دارد. نکته ای که باید بدانید این است که ریزش موها در افراد به صورت روزانه بین 50 تا 100 تار مو طبیعی می باشد، این موها در مدت رمان کوتاهی جانشین می شوند. مشکل ریزش موها زمانی جدی می شود که رشد موها به دلایل مختلفی تحت تاثیر قرار بگیرد. ریزش موها می تواند به شکل تدریجی یا ناگهانی بروز کند. بر اساس علت آن می تواند دائمی یا موقت باشد. در ادامه جنبه های مختلف ریزش مو را مورد بررسی قرار می دهیم.

علل ریزش مو

ریزش مو، که ممکن است در موارد شدید به ریزش مو یا آلوپسی تبدیل شود، می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

1-ژنتیک

ژنتیک نقش مهمی در تعیین وضعیت موهای شما در زمان افزایش سن دارد. با درگیری اولیه، ممکن است با وجود داشتن ژن های بد، همچنان موهای خوبی داشته باشید.

2-تغییرات هورمونی

عدم تعادل هورمونی ممکن است باعث نازک شدن موها شود. مو عمدتاً از یک فاز رشد (آناژن) و یک مرحله استراحت (تلوژن) عبور می کند. به دلیل عدم تعادل هورمونی، دوره آناژن کوتاهتر می شود و مرحله تلوژن افزایش می یابد. گاهی اوقات ممکن است به دلیل استرس، عوارض پزشکی، اختلال عاطفی و غیره با ریزش مو مواجه شوید.

3-عدم تغذیه مناسب

عدم تغذیه مناسب نیز به ریزش مو کمک می کند. تارهای مو از پروتئین تشکیل شده است. اگر رژیم غذایی شما پروتئین کافی نداشته باشد، موهای شما به درستی رشد نمی کنند. بیوتین، اسید فولیک، مواد معدنی و ویتامین ها رشد مو و فولیکول ها را تحریک می کنند.

انواع ریزش مو

پیش از اینکه به روش درمانی هومیوپاتی برای ریزش مو اشاره کنیم، قصد داریم انواع ریزش مو را مورد بررسی قرار دهیم.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا نوعی اختلال خود ایمنی است که در این بیماری به علل ناشناخته ای سلول های سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کنند. در این بیماری فرد دچار ریزش مو به صورت تکه ای می شود. شدت آلوپسی آره آتامی تواند کم یا زیاد باشد. اثرات آلوپسی بر بدن افراد امکان دارد به ریزش مو دائمی یا طاسی منجر شود. متاسفانه افرادی که درگیر بیماری آلوپسی می شوند ممکن است با ریزش مو در دیگر نقاط بدن مانند مژه ها و ابرو ها نیز روبرو شوند.

آلوپسی آندروژنیک

یکی دیگر از بیماری های ریزش مو آلوپسی آندروژنیک که امروزه با استفاده از روش درمانی هومیوپاتی برای ریزش مو تحت درمان قرار می گیرد، آلوپسی آندروژنیک به عنوان شایع ترین نوع ریزش مو شناخته می شود. این بیماری تقریبا 50 درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. این ریزش مو به صورت ارثی اتفاق می افتد. بیماری آلوپسی آندروژنیک به صورت الگوی طاسی مردانه و زنانه اتفاق می افتد. این شکل بیماری به صورت تدریجی اتفاق می افتد. بیمار ممکن است در سنین 6 تا 11 سالگی یا در سن بلوغ متوجه علائم ریزش مو شود. طاسی با الگوی مردانه باعث ریزش مو یا ایجاد لکه های طاسی در مرکز سر و نواحی شقیقه (دو طرف سر) می شود.

آناژن افلوویوم

این نوع ریزش مو پس از شیمی درمانی یا پرتودرمانی رخ می دهد. آناژن افلوویوم باعث ریزش سریع موها می شود. پس از این نوع ریزش مو یا زمانی که درمان متوقف شود، موها دوباره رشد خواهند کرد.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم نوعی ریزش موی ناگهانی است که پس از هر رویداد تکان دهنده جسمی یا احساسی، بیماری شدید یا استرس رخ می دهد. تلوژن افلوویوم نیز در اثر تغییرات هورمونی مانند بارداری، زایمان و یائسگی ایجاد می شود. اختلالات غدد درون ریز، قرص های هورمونی، اختلالات غدد درون ریز نیز می توانند باعث تلوژن افلوویوم شوند. امروزه با استفاده از داروهای همویوپاتی می توانید این مشکلات را به مقدار زیادی کنترل کنید.

انواع ریزش مو

نقش داروهای هومیوپاتی در درمان ریزش مو

همانطور که می دانید روش درمانی هومیوپاتی یک روش طبیعی است که از 700 سال پیش تاکنون مورد استفاده قرار می گرفت. با استفاده از این روش طبیعی به درمان ریزش مو می پردازند. امروزه ثابت شده اسست که درمان‌های هومیوپاتی برای ریزش مو بسیار موثر هستند، هومیوپاتی قادر است  به صورت ریشه‌ای برای توقف مشکلات ریزش مو و افزایش رشد مو به افراد کمک کند.

درمان‌های هومیوپاتی برای ریزش مو، به این شکل است که علل اساسی بیماری را یافته و در کنار آن هرگونه مشکل اساسی که سلامتی بیمار را تهدید می کند و ممکن است در آینده تجربه کند و می‌تواند باعث ریزش مو شود، هدف قرار می‌دهد.

داروهای هومیوپاتی که برای ریزش مو تجویز می شوند دارای عملکرد استثنایی هستند به این دلیل که سیستم دفاعی بدن را در برابر بیماری های مختلف که باعث ریزش مو می شوند، تقویت می کنند. همه افرادی که از هومیوپاتی برای درمان ریزش مو استفاده می کنند روند درمانی متفاوتی درمان دارند و بر اساس شرایط خودشان به صورت منحصر به فرد تحت درمان قرار می گیرند.

و دوره درمان هومیوپاتی برای ریزش مو بر اساس ارزیابی شخصی انتخاب می شود. در این روش درمانی برای شناسایی شرایط زمینه ای که در فرد منجر به ریزش مو شده است معاینات و تحقیقاتی انجام می شود که احتمالا برای بیماران مختلف این روند می تواند متفاوت باشد.

فواید داروهای هومیوپاتی برای ریزش مو

افرادی که با مشکلات ریزش مو درگیر هستند، می توانند از بین روش های درمان ریزش مو از روش درمانی ریزش مو در هومیوپاتی استفاده کنند به این دلیل که این روش برای بسیاری از افراد موثر بوده است. برخی از فواید داروهای هومیوپاتی برای ریزش مو به شرح زیر است:

ایمنی بالای داروهایی برای استفاده: برای درمان های هومیوپاتی برای ریزش مو از مواد طبیعی دارو تولید شده است.. بنابراین برخلاف درمان های معمولی  و شیمیایی هیچ نوع عارضه منفی را به دنبال  ندارند. افراد می توانند این داروها را برای مدت طولانی مصرف کنند نکته ی مهم این که مصرف این داروها  برای افراد در هر سنی ایمن بودهو ضرری را به دنبال نخواهد داشت.

درمان فردی: در هومیوپاتی، هیچ درمانی وجود ندارد که با یک روش و مناسب همه ی افراد  برای ریزش موی آن ها باشد. این روش برای هر بیمار از یک شیوه درمانی و مراقبت فردی منحصر به فرد استفاده می کند که تنها مخصوص خود فرد می باشد. پیش از تجویز دارو معاینه  کامل پزشکی به پزشکان کمک می کند تا داروهای هومیوپاتی مناسب فرد  را برای مشکل ریزش مو انتخاب کنند.

علت بیماری ریشه ای را درمان می کند: هومیوپاتی با درمان فرد به عنوان یک کل  نگاه نمی کند و صرفاً علائم فیزیکی را در نظر نمی گیرد، بلکه مسائل زمینه ای پزشکی یا حتی احساسی را که منجر به ریزش مو شده اند، اصلاح می کند. به عنوان مثال، اگر در خانم ها سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دلیل ریزش مو باشد، هم ریزش موهای شما متوقف می شود در کنار آن هومیوپاتی مشکل اصلی را که همان  سندرم تخمدان پلی کیستیک را نیز درمان می کند.

لیست داروهای هومیوپاتی

همانطور که قبلا اشاره کردیم هومیوپاتی به عنوان یکی از بهترین، محبوب ترین و موفق ترین گزینه ها برای درمان ریزش مو است. درمان ریزش مو در هومیوپاتی برای هر فرد به صورت اختصاصی انجام می گیرد. در این شرایط درمانگر مسائل و مشکلات مربوط به شخص را در نظر گرفته تا یک برنامه مراقبت فردی تهیه کند تا به او در رسیدن به  نتایج دلخواه خود کمک کند.

در اینجا لیست داروهای هومیوپاتی که برای درمان ریزش مو موثر است را می آوریم.

سیلیسیا: این داروی هومیوپاتی برای ریزش مو است که متخصصان هومیوپاتی اغلب برای افراد توصیه می کنند. این دارو هیدراتاسیون کامل تارهای مو را فراهم می کند، سپس آنها را تقویت کرده ، خشکی را از بین می برد و باعث رشد مو می شود.

Kalium Carbonicum:  یکی دیگر از داروهای هومیوپاتی شناخته شده برای ریزش مو است که پزشکان برای جلوگیری از نازک شدن و شکنندگی مو به شدت توصیه می کنند. این دارو برای درمان ریشه های آسیب دیده و تغذیه آنها در بیمارانی که موهایشان از ریشه می ریزد قابل استفاده است.

آرنیکا: به ویژه در درمان ریزش موی خانم ها مفید است زیرا فولیکول های مو را تحریک می کند و به گردش خون کمک می کند.

Natrum Muriaticum: این دارو از نمک خوراکی یا کلرید سدیم تهیه می شود. این دارو را می توانید برای درمان ریزش موی ناشی از شوره سر، وجود پوسته های خشک در سر یا ریزش مو در اثر بی نظمی های قاعدگی در خانم ها استفاده کنید. اگر عدم تعادل هورمونی باعث ریزش مو شود، Natrum Muriaticum بسیار مفید است.

فسفر:  یکی دیگر از داروهای هومیوپاتی که برای ریزش و تقویت رشد مو ها موثراست فسفر می باشد. این دارو را همچنین  می توانید برای افرادی که از شوره سر رنج می برند یا سایر نگرانی های جزئی پوست سر باعث ریزش مو آن ها شده  پیشنهاد کنید.

کالی سولفوریکوم: به دو صورت مایع و قرص موجود است. قابل ذکر است که این دارو برای درمان مشکلات ریزش موی مرتبط با شوره سر مفید است. این دارو حاوی گوگرد است که برای تقویت رشد مو عالی است.

لیکوپودیوم

برای جلوگیری از طاسی زودرس، پزشکان هومیوپاتی اغلب این دارو را تجویز می کنند. این دارو برای زنان باردار و مادران شیرده که از ریزش مو رنج می برند نیز مفید است. این دارو برای مردان نیز مفید است. این دارو از تقطیر هاگ گیاهان همیشه سبز مانند خزه تهیه می شود.

فلوریک اسید

این یک داروی رشد مجدد مو است که در برابر بیماری هایی مانند آلوپسی، موهای شکننده، طاسی سر، ریزش موی ایدیوپاتیک، موهای درهم و غیره مفید است. باعث افزایش حجم مو و تحریک رشد مو می شود.

کالی کربنیم

اگر از ریشه ریزش مو دارید، برای درمان ریشه های آسیب دیده باید از این داروی تغذیه کننده ریشه استفاده کنید. این دارو از ریزش مو جلوگیری می کند و موهایی پرپشت، درخشان و سالم به شما می دهد.

نکاتی که در مورد داروهای هومیوپاتی برای ریزش مو باید به خاطر بسپارید

افراد با مصرف داروهای هومیوپاتی مخصوص ریزش مو نه تنها می توانند مشکل ریزش موهای خود را درمان کنند، بلکه می توانند با استفاده از درمان های هومیوپاتی برای ریزش مو، از لحاظ کلی وضعیت داخلی بدن بهبود پیدا کنند. با این حال، برای به دست آوردن بهترین نتایج، هنگام استفاده از داروهای هومیوپاتی برای ریزش مو، باید این نکات را رعایت کنید:

 1-از لمس مستقیم دارو خودداری کنید: قدرت و اثربخشی داروهای هومیوپاتی در صورت استفاده غیربهداشتی کاهش می یابد. بنابراین، قبل از مصرف، از دست زدن یا قرار دادن آنها روی کف دست خودداری کنید. این دارو نیز با قرار گرفتن در محیط های غیربهداشتی اثر خود را از دست می دهد.

2- فاصله 30 دقیقه ای قبل و بعد از مصرف داروها را رعایت کنید: 30 دقیقه قبل و بعد از مصرف داروها از غذا و مایعات خودداری کنید. این بدان معناست که اگر می خواهید داروها را در ساعت 10 صبح مصرف کنید، باید بین ساعت 9:30 صبح تا 10:30 صبح از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید.

3- اجتناب از مصرف دخانیات و الکل: در حین مصرف داروهای هومیوپاتی، از سیگار کشیدن، جویدن تنباکو و نوشیدن الکل خودداری کنید، زیرا این فعالیت ها ممکن است اثر ضد درمانی داشته باشند.

از نزدیک شدن به مواد معطر با بوی تند اجتناب کنید: فردی که تحت درمان قرار می گیرد باید از تماس با هر گونه مواد معطر بوی تند مانند عطر و ادکلن اجتناب کند زیرا گاهی اوقات این مواد می توانند اثرات دارو را خنثی کنند.

سخن پایانی

درمان بیماری ها با هومیوپاتی یکی از روش درمانی طبیعی است، که به درمان انواع بیماری ها از جمله درمان ریزش مو کمک زیادی می کند. داروهایی که با این روش تهیه می شوند از مواد طبیعی تهیه شده اند که بیماری را به شکل ریشه ای درمان می کنند. برای خرید انواع داروهای هومیوپاتی می توانید به خانه دارو مراجعه کنید و پیش از خرید از مشاوره های لازم در این زمینه بهره مند شوید.

سوالات متداول

آیا هومیوپاتی می تواند درمان بهتری برای ریزش مو ارائه دهد؟

داروهای هومیوپاتی نه تنها علائم را درمان می کنند، بلکه علل دقیق بیماری را نیز پیدا می کنند. بیمار را در درون بدن به صورت ریشه ای درمان می کنند. هومیوپاتی معتقد است هر بیماری ناشی از عدم تعادل فرد است و نه فقط یک اختلال موضعی. بنابراین، این داروها به جای درمان علائم بیماری، فرد را به صورت داخلی درمان می کنند. هومیوپاتی یک رویکرد جامع را دنبال می کند و نتایج موثر و طولانی مدت است. اگر درمان با داروهای هومیوپاتی را انتخاب کنید، معمولاً این بیماری هرگز عود نمی کند. هومیوپاتی برای ریزش مشکلات فرد را به صورت جداگانه درمان می کند و درمان بر اساس ارزیابی فردی انجام می شود.

آیا هومیوپاتی می تواند به درمان آلوپسی آره آتا کمک کند؟

آلوپسی آره آتا درمان شناخته شده ای ندارد. با توجه به اینکه ممکن است حمله سیستم ایمنی بدن باعث ریزش مو در این بیماری شود، اما فولیکول های مو پتانسیل رشد مجدد را دارند. هومیوپاتی درمان موثری را برای آلوپسی آره آتا ارائه می دهد و به شما امکان می دهد مشکل را کنترل کنید.

آیا داروهای هومیوپاتی برای ریزش مو عوارض جانبی دارد؟

برخلاف داروهای معمولی که ممکن است عوارض جانبی داشته باشند، داروهای هومیوپاتی برای ریزش مو از مواد طبیعی تشکیل شده و از این رو منجر به حداقل عوارض جانبی یا بدون عوارض می شوند.

آیا درمان های هومیوپاتی می توانند به رشد مجدد مو کمک کنند؟

بله، رشد مجدد مو تا حد قابل توجهی از طریق هومیوپاتی امکان پذیر است، زیرا این روش درمانی جایگزین در تحریک رشد مو و جلوگیری از طاسی بسیار موثر است. با این حال، اگر دچار ریزش مو هستید، توصیه می‌شود برای تشخیص و درمان صحیح از پزشک کمک بگیرید، زیرا رد کردن علت اصلی ریزش مو برای درمان مؤثر مهم است.

کدام داروی هومیوپاتی برای رشد مجدد مو بهتر است؟

هومیوپاتی نه تنها علائم ریزش مو را درمان می کند، بلکه در تعیین علت اصلی این مشکل نیز موثر است. بنابراین، برای کنترل ریزش مو و رشد مجدد مو، از روش هومیوپاتی برای درمان داخلی فردی که با ریزش مو دست و پنجه نرم می کند، استفاده می شود.

در زیر تعدادی از بهترین داروهای هومیوپاتی برای رشد مجدد مو آورده شده است:

سیلیس

لیکوپودیوم

فلوریک اسید

Natrum Muriaticum

فسفر

همیشه توصیه می شود قبل از مصرف هر گونه دارویی برای تشخیص و درمان صحیح ریزش مو با پزشک خود مشورت کنید.