7 ویتامین انرژی زا برای بدن

ویتامین انرژی زا برای بدن

با توجه به اینکه افزایش انرژی بدن در گرو مصرف انواع ویتامین ها است، در این جا قصد داریم 7 ویتامین انرژی زا برای بدن را که مصرف آن ها ضروری است را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که می دانید زمانی بدن با کمبود ویتامین روبرو می شود، دچار خستگی می گردد و لازم است برای رفع این مشکل ویتامین های مختلف را مصرف کند. برخی از ویتامین های انرژی زای طبیعی در درون مواد غذایی وجود دارند. اما جالب است بدانید در برخی موارد مصرف این ویتامین ها به تنهایی انرژی بدن را تامین نمی کند و افراد ملزم به مصرف مکمل های ویتامین خوراکی و دارویی هستند.

جدول ویتامین های انرژی زا برای بدن

ویتامین های گروه B به عنوان ویتامین های انرژی زا در بدن شناخته می شوند. مصرف این ویتامین ها که به ویتامین های ب کمپلکس معروف هستند معمولا برای رهایی از خستگی و کمبود انرژی تجویز می شوند.

پیش از مصرف ویتامین ها لازم است آزمایش هایی انجام شود سپس بر اساس آن ها ویتامین های مورد نظر مصرف شوند. میزان ویتامین د در بدن باید چقدر باشد؟ این پرسش را باید پزشک معالج شما بر اساس آمارهای موجود تشخیص دهد. همانطور که قبلا اشاره کردیم ویتامین های گروه ب جزو دسته ی ویتامین های انرژی زا هستند.

مصرف ویتامین های مورد نیاز بدن

تیامین یا ویتامین B1

تیامین یا ویتامین ب 1 یکی از هفت ویتامین انرژی زا برای بدن به شمار می رود. مصرف ویتامین های گروه B باعث می شود که انرژی مورد نیاز بدن تامین و حفظ شود. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم این ویتامین ها در بدن وجود دارند اما در بدن ذخیره نمی شوند و از طریق مواد غذایی هم تامین نمی شوند.

تیامین یا ویتامین b1 نقش بسیار تاثیرگذاری در تنفس سلولی دارد. استفاده از این ماده معدنی باعث می شود که سوخت و ساز مواد مغذی مانند کربوهیدراتها و پروتئین ها به سادگی انجام بگیرد از این رو نقش بسیار زیادی در تامین انرژی مورد نیاز بدن را بر عهده دارد.

یکی از مهمترین ویژگی های تیامین کاهش استرس می باشد. مصرف ویتامین ب1 به مقدار کافی باعث می شود که سیستم ایمنی بدن را ارتقاء می دهد و کمک می کند افراد که در شرایط پراسترس و پر انرژی باقی بمانند. دریافت مقادیر کافی از ویتامین B1 باعث می شود که میزان زیادی توانایی مغز را افزایش می دهد و باعث می شود که قلب عملکرد صحیحی داشته باشد.

یکی دیگر از ویژگی های مصرف تیامین این است که به باروری در بزرگسالان و رشد در کودکان کمک زیادی می کند. استفاده از این ویتامین انرژی زا باعث حفظ و سلامت گلبول های قرمز خون ویتامین می شود. همچنین با افزایش اکسیژن رسانی فرایند خون رسانی به قلب را بهتر می کند.

 

میزان مصرف روزانه ویتامین ب1

میزان نیاز به این ویتامین از ابتدای تولد تا سن 10 سالگی 0.3 میلی گرم تا 1 میلی گرم می باشد. زمانی که افراد سن شان افزایش می یابد و به دوران بلوغ خود نزدیک می شوند مصرف تیامین برای ان ها ضرورت بیشتری پیدا می کند. کمبود ویتامین ب1 باعث می شود که بر روی فعالیت ها و اعصاب تاثیر بگذارد.

ریبوفلاوین یا ویتامین ب2

یکی دیگر از ویتامین های انرژی زا ریبوفلاوین است. مصرف این ماده معدنی باعث می شود فرایندهای شیمیایی که در بدن اتفاق می افتد تبدیل به انرژی شود. برای این انرژی سازی از اکسیژن بدن هم استفاده می شود. بر اساس پژوهش های به دست آمده ثابت شده است که مصرف ویتامین ب 2 موجب می شود که در مفاصل به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

ویتامین ب 2 از دسته ویتامین های ب است و از انواع ویتامین هایی می باشد که در آب محلول هستند. این ویتامین قابلیت تبدیل مواد غذایی را به انرژی دارد و نقش بسیار تاثیرگذاری در آرامش اعصاب و فعالیت های غدد فوق کلیوی دارد. یکی از مهمترین ویژگی های این ویتامین قابلیت انتی اکسیدانی آن است که باعث شده است بدن در برابر انواع سرطان ها از مقاومت و ایمنی بالایی برخوردار شود. مصرف این ویتامین موجب می شود که کلسترول مضر در خون به کلسترول مثبت تبدیل شود و از رسوب کلسترول در رگ ها و انسداد آن ها جلوگیری می کند.

کمبود ویتامین ب 2 در بدن باعث چه علایمی می شود؟

 • موی سر را خشک یا بیش از حد چرب می کند.
 • ایجاد چروک روی پوست می کند.
 • ناخن ها را خشک و شکننده می کند.
 • غدد فوق کلیوی را مختل می کند.
 • موجب ضعف و سرگیجه می شود.

اگر در دوران بارداری با کمبود ویتامین B2  رو به رو شوید، رشد جنین دچار مختل می شود.

با کمبود این ویتامین سایر ویتامین های دیگر در بدن نیز دچار کمبود می شوند.

فقدان ویتامین B2 باعث قرمز شدن چشم، سوزش چشم‌ها، حساسیت به نور را زیاد می کند.

به خشکی لب ها کمک می کند و اطراف دهان را خشک می کند و موجب زخم شدن زبان نیز می شود.

ویتامین ب 3 یا نیاسین

یکی دیگر از ویتامین های انرژی ساز در بدن نیاسین است. مهمترین ویژگی نیاسین کنترل و کاهش کلسترول خون است. زمانی که کلسترول خون به میزان زیادی افزایش پیدا کند انرژی افراد را کم می کند.

در مورد فواید ویتامین انرژی زای نیاسین باید بگوییم که علاوه بر کاهش کلسترول به کاهش تری گلیسرید هم کمک می کند. مصرف این ویتامین به نوعی در سوخت و ساز سلول های بدن تاثیر زیادی دارد. کمبود ویتامین ب 3 در بدن موجب اضطراب، افسردگی، تمرکز ضعیف و بداخلاقی می شود. علاوه بر این نیاسین فواید بسیار زیادی دارد از جمله جلوگیری از بروز تصلب شرایین، سکته قلبی و … می باشد. یکی از مهمترین فواید نیاسین کمک به از بین بردن مشکلات پوستی است.

پانتوتنیک اسید یا ویتامین ب 5

یکی دیگر از ویتامین های انرژی زا که به شما کمک می کند سیستم ایمنی خود را ارتقاء بدهید و در نتیجه در برابر بیماری ها مقاومت بیشتری داشته باشید. در صورت ابتلاء به بیماری نیز سریعتر سلامت خود را به دست بیاورید. این ویتامین مانند دیگر ویتامین های دسته ب به شکل محلول در آب است. ب 5 قادر است که کربوهیدرات ها، چربی و پروتئین را در بدن تجزیه کند همین امر باعث می شود که به تامین انرژی بدن کمک زیادی کند. مصرف این ویتامین باعث تامین انرژی مورد نیاز بدن شده و در نهایت منجر به ترمیم و ساخت بافت ها، عضلات و اندام های بدن می شود.

از جمله عملکردهای این ویتامین تولید کننده انرژی در بدن

 • تبدیل غذا به گلوکز
 • سنتز کلسترول
 • تولید و تشکیل سلول‌های خونی قرمز
 • تولید هورمون‌هایی که با رابطه جنسی و استرس مرتبط هستند.

مصرف ویتامین ب 5 در بدن تاثیرات شگفت انگیزی دارد که در ادامه به برخی از ان ها اشاره خواهیم کرد.

 • برای درمان کمبود انرژی و خستگی بسیار موثر است.
 • در بدن گلوکز تولید می‌کند.
 • در تولید ویتامین D موثر است.
 • سیستم ایمنی افراد را تقویت می‌کند.
 • برای افزایش سرعت بهبود افراد بعد از انجام عمل‌های جراحی استفاده می‌شود.
 • در درمان گرفتگی عضلات و ضعف آن‌ها موثر است.
 • به درمان افسردگی کمک می‌کند.
 • ضعف و کم کاری غدد کلیوی را کاهش می‌دهد.
 • ویتامین ب پنج برای تولید مثل، رشد و بیشتر فعالیت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • برای ساخت گلبول‌های قرمز بسیار حیاتی است.

پریدوکسین یا ویتامین ب 6

یکی از ویتامین های انرژی ساز در بدن که باعث سلامت سیستم گردش خون و قلب و عروق می شود ویتامین ب 6 است. فراموش نکنید در صورتی که گردش خون به درستی در بدن انجام نگیرد برخورداری از انرژی لازم برای فعالیت های روزانه غیرممکن است.

همانطور که قبلا اشاره کردیم ویتامین ب 6 یکی از ویتامین های انرژی زا از گروه ویتامین های ب است که مهمترین ویژگی آن این است که به نفع سیستم عصبی بدن فعالیت می کند. مصرف ویتامین ب 6 به دلیل عدم ذخیره ان در بدن الزامی است. جالب است بدانید که این ویتامین از طریق ادرار دفع می گردد. یکی دیگر از مزیت های ان کمک به تولید سروتونین و نوراپی نفرین و  انتقال دهنده های عصبی همچنین تشکیل میلین می باشد. این ویتامین به صورت مکمل و قرص در داروخانه ها وجود دارد و افراد می توانند به راحتی ان را مصرف نمایند.

مصرف این ویتامین باعث افزایش عملکرد مغز و بهبود عملکرد حافظه می شود. مصرف این ویتامین برای انتقال نرون های مغزی بسیار ضروری است.

بیوتین یا ویتامین ب 7

یکی دیگر از ویتامین های انرژی زا در بدن که فواید زیادی برای افراد دارد بیوتین است. این ویتامین توانایی تبدیل چربی و پروتئین را به انرژی دارد و در تبدیل مواد غذایی به انرژی نقش بیسار زیادی را ایفا می کند. معمولا توصیه می شود این ویتامین در هنگام بارداری مصرف شود به این دلیل که به رشد جنین کمک زیادی می کند. این ویتامین به صورت محلول در آب است به همین دلیل به وسیله ادرار دفع می شود از این رو مصرف آن به شکل روزانه توصیه شده است.

قرص بیوتین 5 میلی گرم

فولیک اسید یا ویتامین ب 9

ویتامین های انرژی زا معمولا در دسته ویتامین های ب قرار دارند. بی شک همه ما نام فولیک اسید را شنیده ایم. مهمترین وظیفه این ویتامین مراقبت از رگ های خونی و شکل گیری سلول های خونی می باشد. با توجه به اینکه سلول های خونی وظیفه انتقال اکسیژن به سراسر بدن را دارند مصرف این ویتامین به تامین انرژی بدن کمک زیادی می کند. مصرف این ویتامین در بدن باعث حفظ سلامت خون، یاخته ها و سیستم عصبی افراد می شود.

بر اساس پژوهش ها ثابت شده است که مصرف فولیک اسید موجب می شود افراد در مقابل برخی سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی، نقص های مادر زادی و پوکی استخوان محفوظ بمانند.

قرص ویتامین ب12 یوروویتال

سیناکلوبامین یا ویتامین ب 12

مصرف این ویتامین انرژی زا در بدن موجب مراقبت از سلول های خونی می شود. این ویتامین به صورت محلول در آب است. به این شکل که به صورت محلول در شریان های خونی جریان پیدا می کند. با توجه به ساختار این ویتامین ها بدن انسان این قابلیت را دارد که تنها به مدت چهار ساعت این ویتامین ها را ذخیره کند. در میان ویتامین های دسته ب سیناکلوبامین یا ب 12 از پیچیده ترین ساختار برخوردار است. مصرف این ویتامین مزایای زیادی را به دنبال دارد که شامل:

 

 • این ویتامین به رشد کودکان کمک می کند و باعث افزایش نیروی بدن می شود.
 • یکی از مهمترین خواص ویتامین B12 در بدن انسان تقویت قلب است.
 • درمان نازایی، آسم، سردردهای میگرنی و افسردگی.

کمک به پیشگیری و درمان کم خونی و به طور کلی ساخت و بازسازی سلول های قرمز خون از دیگر فواید ب 12 به شمار می رود.

افزایش تراکم استخوانی و پیشگیری از شکستگی استخوان و پوکی استخوان

مصرف این ویتامین برای سلامت اعصاب موثر است و در کنار آن به تقویت حافظه، تعادل و تمرکز کمک زیادی می کند.

از دیگر خواص کمک به جذب بهتر چربی ها، پروتئین و مواد نشاسته ای می باشد که می توانیم به آن اشاره کنیم . مصرف این ویتامین برای تولید DNA و RNA الزامی است و در عملکرد برخی آنزیم های خاص که موجب سوخت و ساز کربوهیدرات و کنترل چربی می شود، نقش تاثیر گذاری دارد.

اما مهمترین فایده مصرف ویتامین ب 12 تسریع فعالیت های متابولیک و بالا بردن سطح انرژی افراد است.

قابلیت بهبود بیماریهای خونی و صدمات مغزی از دیگر ویژگی های مصرف این ویتامین به شمار می رود.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم عدم مصرف ویتامین ب 12 باعث می شود که سیستم دفاعی بدن با مشکلاتی روبرو شود. کمبود این ویتامین منجر به جنون و افسردگی، منجر به کم خونی، خستگی و … می شود.

بیشتر بخوانید: ویتامین های مورد نیاز بدن در 40 سالگی خانم ها

سوالات متداول

علت مصرف روزانه ویتامین های گروه ب چیست؟

این ویتامین ها به صورت محلول در اب هستند و به وسیله ادرار دفع می شوند به همین دلیل بدن بیشتر از 4 ساعت قدرت نگه داری از ان ها را ندارد. بنابراین مصرف روزانه ان توصیه می شود.

ایا ویتامین ب در بدن ساخته می شود؟

ویتامین ب به صورت ظبیعی در برخی از غذا ها و جود دارد به صورت مقادیر بسیار کم در بدن وجود دارد به همین دلیل توصیه می شود که این نوع ویتامین را به صورت قرص و مکمل مصرف کنید.